Blahoslavení manželia Quattrocchiovci

Juraj Kralik
4 min readNov 25, 2017

--

Blahoslavení Luigi a Mária sú v histórii Cirkvi prvými ľuďmi, ktorí boli vyhlásení za blahoslavených ako manželský pár. Blahorečil ich pápež Ján Pavol II. na 20. výročie vydania svojho postsynodálneho dokumentu o rodine (Familiaris consortio). Samozrejme, že aj predtým boli blahorečení mnohí svätci, ktorí prežili časť svojho života v manželstve (sv. Rita, sv. Brigita a pod.). Quattrocchiovci však tvoria prvý manželský pár. Druhým párom v histórii sú manželia Martinovci (známi ako rodičia sv. Terézie z Lisieux), blahorečení o 17 rokov neskôr.

Prokurátor a uučiteľka

Luigi Bellarme Quattrocchi (čítaj „Kvatroky“) sa narodil v roku 1880 v chudobnej rodine na Sicílii. Keď mal 10 rokov, začal ho vychovávať jeho bezdetný strýko. Presťahovali sa do Ríma a Luigi vyštudoval právo na prestížnej univerzite. Luigi zastával rôzne funkcie v štátnej správe a v rámci profesie sa zaoberal trestným právom. Neskôr pracoval na generálnej prokuratúre. Zomrel v roku 1951.

Mária Corsini sa narodila vo Florencii v roku 1884 a študovala v Ríme obchod. Stala sa profesorkou a napísala knihu o výchove v rodine. Po smrti manžela bola veľmi aktívna v hnutí Mondo Migliore, v Červenom kríži a tiež pomáhala sprevádzať pútnikov po Ríme. Zomrela v roku 1965.

Rodina Quattrocchiovcov

Luigi a Maria si vyslúžili sviatosť manželstva 25. 11. 1905. Mali štyri deti. Keď čakali štvrté dieťa, lekári ich od pôrodu odrádzali a vraveli, že buď Mária alebo dieťa budú mať veľké zdravotné problémy. Quattrocchiovci vložili túto situáciu pod ochranu Božej lásky (Divino Amore). Narodila sa zdravá dcéra a Mária žila po pôrode ďalších 51 rokov. Svoje manželstvo brali ako službu spoločenstvu. Vychovali a sprevádzali svoje deti, založili skautskú skupinku pre deti z chudobných rodín a popri práci a starostlivosti o rodinu boli aktívnymi členmi Katolíckej akcie.

Tri z ich detí boli aj v roku 1995 aj na slávnosti blahorečenia. Spomínali na svojich rodičov ako na normálnych ľudí, ktorí sa však veľmi milovali. Existovali medzi nimi aj nezhody, no neprenášali nervozitu do atmosféry rodiny. Vedeli veľmi otvorene komunikovať a viedli spolu pravidelný intenzívny duchovný život. Jeden z ich synov povedal, že najväčším trestom bolo, keď nedostali pusu na dobrú noc. Ich mama nakoniec aj tak prišla a pusu im dala ☺.

Neobyčajná obyčajnosť

V homílii blahorečenia pápež povedal, že ich manželstvo malo 4 piliere — modlitba ruženca, denná eucharistia, duchovné vedenie a služba. Ján Pavol II. hovorí, že nekonali počas svojho života žiadne zázraky, ale žili obyčajný život neobyčajným spôsobom. Túto obyčajnosť máme vziať ako dar a naplniť ju veľkou intenzitou. Práve týmto sebadarovaním napodobňujú manželia sebadarovanie Krista na kríži.

Sviatok a úcta

Sviatok majú 25. novembra, čo je dátum uzavretia ich manželstva. Je to nezvyčajné, lebo sviatky blahoslavených a svätých sú väčšinou na výročie ich smrti — narodenia sa pre nebo. Bolo by však prijateľné, aby sme blahoslavených manželov slávili v dvoch rozličných dňoch? Vyhlásením blahoslavených manželov teológovia potvrdili, že svätosť Márie a Luigiho vyviera z ich manželskej jednoty. Pri blahorečení o tom pápež povedal:

„Dnes sa nám dostáva výnimočného potvrdenia, že cesta svätosti uskutočňovaná spoločne, napríklad v manželstve, je možná, je krásna, je výnimočne tvorivá a je základom pre dobro rodiny, Cirkvi a spoločnosti.“

Sú pochovaní v Santuario della Madonna del Divino Amore (Panny Márie od Božej lásky), čo je krásne mariánske pútnicke miesto neďaleko Ríma. Samotní blahoslavení manželia putovali často na toto miesto a Maria u Božej Matky vymodlila záchranu života pre jej deti počas 2. svetovej vojny. Pred začiatkom prípravnej synody o rodine v r. 2014 dal pápež František priniesť ich relikvie spolu s relikviami manželov Martinovcov do adoračnej kaplnky pre synodálnych otcov.

Pomník blahoslavených manželov
Sanktuárium na pútnom mieste Madonna del Divino Amore blízko Ríma.
Pútne miesto Madonna del Divino Amore blízko Ríma.

--

--

No responses yet